Tribün KıbrısEvdeki mutlulukEvdeki mutluluk
Suleyman Halilibrahim( simobratanov@gmail.com )
327 views
02 Mart 2022 - 13:02

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Sağlığı hastalıklardan korunmanın yanında bir bütün olarak fiziki, ruhi ve sosyal açıdan iyi olma hali olarak açıklamaktadır. İnsanın içinde yaşadığı çevre ile insan sağlığı arasında çok sıkı bir ilişki vardır.

Egzersizin vücut gelişimi ve ruh sağlığı için ne kadar önemli olduğu herkesçe bilinmektedir. Düzenli, seviyesine uygun ve

sürekli yapılan egzersizin vücudun fiziki ve ruhsal sağlığını koruduğunu, vücut bütünlüğünü sağlayarak organizmada meydana

gelebilecek olumsuzluklar ve rahatsızlıklara karşı vücudu güçlendirerek direncini arttırmaya yardımcı olduğunu, ayrıca bunları yaparken vücudun çalışma mekanizmasını düzenleyen hücreler, organlar, enzimler, hormonlar ve diğer vücut kimyasalları gibi unsurların etkinliğini arttırdığını söyleyebiliriz.

Bu noktada tüm gün evde kaldığımız süre boyunca rastgele günü yaşamaktansa  etkin bir planlama yaparak ,sağlığımıza dikkat etmenin yanı sıra  gün boyu kendimizi iyi hissedebiliriz. Birçok çalışmada da yer alan  egzersiz-uyku-mutluluk ilişkisini inceleyediğimizde aslında çoğu sıkıntının  çözümü 15-20dk boyunca yapılacak  fiziksel aktivitenin içinde  bulunabilir.

 

Karantina süresince yaşanılabilecek en sık problemler inceleyecek olursak:

 

1-Uyku düzeninde bozulma.

İmmün (Bağışıklık) sistemini direkt olarak  olumlu yönde etkileyen Melatonin :Akşam saat 21.00’dan sonra artmaya başlamakta ve gece saat 02.00-04.00 arasında en yüksek düzeyeulaşmaktadır. Melatonin bu nedenle akşamları uyku getirmekte, sabah ise uyanmaya yardımcı olmaktadır. Uyku düzeni bozukluklarında melatonin salgılama saatleri bozulmaktadır. Bunun önüne geçmek için gün içinde tüm gün pasif kalmaktan kaçınarak(tüm gün yatarak uyku ve dinlenme halinde durmak) kendimize uygun ve ayarlanmış ev egzersizleri yaparak kaliteli uykuyu destekleyebiliriz.

 

2-Gün boyunca sıkıntılı-usanmışlık(mutsuzluk hali)

Mutluluk hormonu olarak da bilinen seratonin bu noktada büyük önem taşımaktadır.Kendinimizi  mutsuz,kaygılı,bunalmış,değersiz ve güçsüz  hissetmemizin sorumlusu olarak Seratonini gösterebiliriz. Peki en etkili  çözüm nedir?

CEVAP: Egzersiz

NASIL MI?

Ruhsal durumun pozitif yönde gelişmesine yardımcı olmanın yanı sıra  özgüven duygusunu geliştirerek , strese, gerginliğe ve olumsuzluklara karşı vücudun verdiği negatif tepkiyi azaltır. Kişinin kendisini iyi hissetmesini,rahat ve mutlu olmasını sağlar. Dolayısıyla depresyona yakalanma riskini azaltır.Düzenli egzersizler serotonin miktarını arttırarak kişilerinfiziksel gücünü ve zindeliğini geliştirerek, hayata daha pozitifolarak adapte olmalarını sağlamaktadır.

Oldukça önemli sayılabilecek diğer bir nokta ise düzenli ve sürekli egzersizler iştahı vekiloyu dengeleyerek obeziteyi engellediğidir.

Sonuç olarak; Egzersiz gibi serotonin ve melatoninin de vücut için gerekli olduğu, egzersizin birçok alanda serotonin ve melatonin ile paralel fonksiyon ya da etkiye sahip olduğu, egzersizin serotonin ve melatoninin işlevselliğine ve etkinliğine direkt ya da dolaylı yollardan katkı sağladığı söylenebilir.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.