Tribün Kıbrıs
Birkan, Antarktika’nın zirvesinde
Birkan, Antarktika’nın zirvesinde
445 views
29 Aralık 2021 - 8:07

 

 

Birkan Uzun, Antarktika’nın en yüksek noktası (4,892m) olan Vinson Dağı’nın zirvesine ulaşarak Yedi Zirveler projemin beşinci ayağını başarıyla tamamlarken, Vinson Dağı’na tırmanan ilk Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı olmanın da gururunu yaşadı

 

Dünyaca ünlü Kıbrıslı Türk dağcı Birkan Uzun, 16 Aralık 2021 tarihinde, Antarktika’nın zirvesine tırmandı.

Birkan Uzun, Antarktika’nın en yüksek noktası (4,892m) olan Vinson Dağı’nın zirvesine ulaşarak Yedi Zirveler projemin beşinci ayağını başarıyla tamamlamış oldu.

Birkan Uzun, zorlu tırmanışı sonrasında şu açıklamayı yaptı:

“Antarktika’nın en yüksek noktasına tırmanış, canımdan çok sevdiğim ve bu yıl aramızdan ayrılan dedem Celal Sirkecioğlu içindi.

Aynı zamanda, bu dağa tırmanan ilk Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı olmanın da gururunu yaşıyorum. Ülkemizin bayrağını zirvede dalgalandırabilmek ve insanlarımıza büyük veya küçük herhangi bir hedeflerini azim, kararlılık ve inanç ile başarabileceklerini gösterebilmek benim için bir ayrıcalıktır.

Tırmanış ekstrem soğuk hava, güçlü rüzgar ve geçen yıl geçirdiğim bel operasyonu nedeniyle yaşadığım ağrılar sebebiyle kolay olmadı. Ama bunlar sadece orada olabilmek için ödediğimiz küçük bir bedeldir.

Zirveye ulaştım, ve kendimle gurur duyuyorum. Ailem, arkadaşlarım ve sponsorlarıma çok teşekkür ederim.”
SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.