Tribün Kıbrıs5 BÜYÜK HATA5 BÜYÜK HATA
Suleyman Halilibrahim( simobratanov@gmail.com )
443 views
02 Mart 2022 - 13:14

Karantina süresince hepimiz evde  yaptığımız spordan daha fazla verim ve sonuç  almak istiyoruz. Ancak daha fazla verimi, keyifli ve sürdürülebilir bir şekilde, sakatlıklardan kaçınarak almaya çalışmalıyız.

Bu amaç doğrultusunda özellikle evde yapılan  antrenmanlar ve  fitness geçmişi olan   veya  yeni başlayan kişilerin  yoğunlukla yaptığı 5 hatayı izah edeceğim.

Evde  spor yapmak  sıkıcı  mı geliyor ? Başarılı sonuçlar elde edemeyeceğini mi düşünüyorsun? Bu 7 hatayı düzeltirsen her şey çok daha eğlenceli ve yapmaya değer olacak!

Hata 1: YANLIŞ PROGRAM

Taslak antrenman programlarından kaçınarak kişinin kendisi için en uygun antrenman planını seçmesi gerek.Plan hazırlanırken kişinin sağlık durumu,kilosu,boyu,spor geçmişi ve amaçları esas alınmalıdır. Spor fizyolojisinin adaptasyon prensiplerine göre bilinçli şekilde, hayat standartlarına uygun,motivasyon ile istikrar sağlanabilecek  bir programa hazırlanmalıdır. Hangi gün hangi egzersizi ,hangi sıra ile ,ne şekilde yapılacağı önceden belli olmalıdır. Kısaca uygulanacak program kişiye özgü olmalı. Unutma Egzersiz değil, antrenman yapmalıyız.

 

Hata 2: HER EĞLENDİREN VE FİZİĞİ ESTETİK OLAN  ANTRENÖRÜ  İYİ SANMAK

İnternet üzerinden sayısız  eğitmene ve aplikasyona  ulaşabileceğimiz bir dönemde yaşamaktayız.İşte bu noktada dikkatli olmamız şart! Popüler aplikasyon veya estetik  vücuda sahip,sosyal media hesaplarında birçok beğeniye sahip,eğitim geçmişi olmayan  kişilerin size anlık motivasyon dışında hiçbir faydası olmayacaktır. Moda ve trend olan farklı metotları denemek yeniden hareket etmenizi sağlayabilir ancak metotlar arasında sürekli geçiş yapıp, adaptasyon prensipleri dikkate almamanız ve eğitmenin görseline odaklı ilerlemeniz   sizlere  faydadan çok zarar getirecektir.

 

Hata 3: EGZERSİZLERİ YANLIŞ UYGULAMAK 

Egzersizleri öğrenmek için öncelikle sabırlı olmalıyız. En doğrusu bilinçli ve eğitim almış bir eğitmene danışmanız olacaktır. İlk başlarda  o kadar keyifli gelmeyebilir. Ancak eğer en baştan doğru öğrenmek için gayret ederseniz spor hayatınınız  boyunca endişelenmenize  gerek kalmayacaktır. Doğru şekilde öğrenmek için kendinize biraz zaman verip, egonuzu bir tarafa bırakmalısınız.Postür,uygulanış hızı,tekrar sayısı ve zorlama noktanızı bilmelisiniz. Egzersizleri doğru yapmadığımızda aylar da geçse bazı kaslarımız gelişmeyebilir. Daha da önemlisi eklemlerinize veya yumuşak dokularınıza zarar verebilirsiniz. Bir yerinizde rahatsızlık veya ağrı hissediyorsanız kesinlikle üzerine gitmemelisin.No Pain No Gain (acı yoksa kazanç da yok ) :Mevcut ağrının üzerine giderek kendinizi harap etme değil kasın yanma ve yıpranma noktasıdır.

Spordan daha iyi verim alabilmek için ağırlık/vücüt ağırlığı çalışmaşalarında  vücudunuzu yıpratmak için yapmanız  gereken bir şey değil, bir sanat disipliniyle yaklaşmalısınız.

Hata 4:YAĞ YAKTIRAN VE SIKILAŞTIRAN EGZERSİZLER ARAMAK

Egzersizlerin vücutta 3 etkisi vardır: enerji harcayarak kasları güçlendirmek, daha dayanıklı hale getirmek ve  adele yoğunlunu sağlamaktır.Kas tonusu değişiklikleri doğru yorumlanmalıdır.Sıkılaşma,yağlarımızın(yağ depoları) yakılarak vücudumuzun incelmesi ve sertleşmesi ile gerçekleşir. Dolayısıyla bir egzersiz direkt olarak vücudumuzu sıkılaştırmaz. Yağlar çalışılan kasın etrafından yakılmaz. Örnek verecek olursak,tüm gün karın kası çalışmak karın bölgenizdeki  yağları sandığınız gibi yakmayacaktır. Yağlar  vücudun öncelikli  enerji depoları arasında yer almaktadır. Özetle, yapılması  gereken bir egzersiz değil  antrenman yapmaktır. Kalori açığı yaratarak  vücutta yer alan  yağ depolarını  enerji olarak kullanılmasına yardımcı olmaktır.

Son olarak Hata 5: ÇABUK VE HIZLI SONUÇ ALMAK İSTEMEK

Spor yaparak hızlı şekilde sonuç  almayı hedeflemek yanlıştır.Anlık  motivasyon kaynaklı hırs  çoğu zaman başarısızlık ile  sonuçlanmaktadır. Spor ancak devamlılık sağlandığında hayatımıza olumlu etkiler  katmaktadır. Hedefler gerçekçi bir şekilde belirlenmelidir.Kimse sizden ilk başta inanılmaz sonuçlar elde etmenizi beklememektedir. Muhtemelen erkenden  çok yüksek yoğunluklu idmanları vücudunuz  kaldıramayabilir, diyetiniz ve sağlıklı beslenmeniz muhteşem ve kusursuz olmayabilir , sporu şevkle yapamadığınız günlerin yanısıra kısa sürede arzulanan hayali  fiziğe de  ulaşamayabilirsiniz .En’lerden kaçınmalıyız.Hızlı çıkışların,hızlı düşüşü olabilir. Bunlar ancak zamanla kazanabilecek şeylerdir.. Önemli olan bu süreçteki  adımları sağlam ve istikrarlı şekilde atmaktır. Sağlığımızı korumunanın yanı sıra motivasyon ve sürdürülebilirlik dikkat edeceğiniz en önemli noktalar olmalıdır. Amacımız dünden daha iyi olmaktır.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.