Tribün Kıbrıs

Tatar: Futbol çağdaş medeniyetin parçasıdır

Tatar: Futbol çağdaş medeniyetin parçasıdır
200 views
30 Kasım 2020 - 23:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Fenerbahçeliler Derneği heyetini kabulünde yaptığı açıklamada “Spor faaliyetlerinin daha da yaygınlaşması temennimizdir. Gençlerin birey olarak gelişebilmesi ve beklentilerin yerine getirilmesi için futbol çağdaş medeniyetin bir parçasıdır. ” ifadelerini kullandı

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk gençliğinin en büyük haksızlığa spor ambargosundan dolayı uğradığını belirtti. Tatar, KKTC Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Toykan Özdamar ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Tatar, Kıbrıs Türk halkının kendi futboluna sahip çıkarken aynı zamanda Türkiye’deki başlıca futbol kulüplerini yakından izlediklerine değindi. “Spor faaliyetlerinin daha da yaygınlaşması temennimizdir.” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak tutulması, birey olarak gelişebilmesi ve halk olarak hedeflerin ve beklentilerin yerine getirilmesi için spor ve futbolun çağdaş medeniyetin bir parçası olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Tatar, spor kulüplerine olan tutkunun iletişimin kolaylaşmasıyla da giderek arttığını belirtti.

Kıbrıs Türk gençliğinin en büyük haksızlığa spor ambargosundan dolayı uğradığına işaret eden Tatar, Kıbrıs Türk gençliğinin uluslararası spor camiasında etkinliklere katılamamasının insan haklarına aykırı olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı, “Ne üzücüdür ki, FIFA ve diğer kurum ve kuruluşlar Rum tarafının vetosundan dolayı ve bu konudaki engellemelerinden dolayı KKTC’nin en üst takımları bile Türkiye Cumhuriyeti spor kulüpleri ile maç yapamamaktadır. Bu bizim için olumsuzluk ve haksızlıktır. Her türlü aşamada buna tepki koymaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Tatar, büyük kulüplerle yapılan değerlendirme toplantılarında yıllardır bunu gündeme getirdiklerini kaydederek henüz netice alınmadığını ama dünyanın gerçekleri gördüğünü kaydetti ve en sonunda Kıbrıs Türk gençliğine uygulanan bu haksızlığın kaldırılacağına inanç belirtti.

Tatar, Başbakanlığı döneminde de sportif faaliyetlere önem verdiğini anımsatarak Cumhurbaşkanlığı görevinde de spor konusunda çalışmalarını sürdüreceğini, kurulan spor komitesiyle uluslararası platformlarda gerekirse hukuki temelde mücadelelerin yapılmaya devam edeceğini kaydetti.
KKTC Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Toykan Özdamar ise, Cumhurbaşkanı Tatar’a, Başbakanlık görevindeyken derneğe lokal binasının kazandırılmasından dolayı teşekkür etti. Özdamar, Cumhurbaşkanı Tatar’a yeni görevinde başarı diledi.


SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.