Tribün KıbrısSPORCULARDA YAĞLARIN ÖNEMİSPORCULARDA YAĞLARIN ÖNEMİ
350 views
29 Eylül 2022 - 8:06

 

 

Dyt. Yasemin Öztinen, “Sporcularda Yağların Önemi” başlıklı yazısında sporcularda yağların önemine dikkat çekti.

Dyt. Yasemin Öztinen’in yazısı şöyle:

“Bazı sporcularda yağ tüketim konusunda oluşan önyargıları kırmak ve yağların önemini anlatmak oldukça önemli bir noktadadır.

Yağlar, özellikle uzun süreli aerobik egzersizler de (yüzme, bisiklet, tempolu yürüyüş vb.) enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Sadece enerji kaynağı olması değil yağda çözünen vitaminlerin vücutta kullanılmalarını sağlamaktadır. Yağların bileşiminde yer alan ve vücut tarafından yapılmayan omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinin yiyeceklerle alınması büyüme için oldukça önemlidir. Çok derecede doymamış yağ asitlerinden hormonlar sentezlenir . Bu hormonlar ise prostaglandin hormonlarıdır. Sporcunun antrenmanlar sonucunda gelişimini sağlayan hormonlar testosteron , büyüme hormonu ve insülindir. Sporcularda düşük miktarlarda yağ alımı erkeklerde serum testosteron seviyesi , kadınlarda ise serum östrojen seviyesinde azalmalar gözlemlenebilmekle birlikte immun sistemi de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Çoklu doymamış yağ asitleri enerjinin en az %10’unu oluşturmalı, omega 3 yağ asitlerinden zengin yiyecek tüketimi, günde 1 g omega 3 yağ asiti alımı ve hayvansal kaynaklı olan doymuş yağ asitleri enerjinin % 10 ‘unu aşmamalıdır.

Müsabaka öncesi öğünde yağ alımı da oldukça önemlilik taşıyor. Müsabaka öncesi öğünde mutlaka yeterli sıvı alınmalı, orta düzey protein alınmalı, yüksek karbonhidrat tüketilmeli, sporcuya yabancı olduğu yeni besin sunulmamalı, düşük yağ ve posa olmalıdır.

Düşük yağ ve posanın amacı mide boşalımını kolaylaştırmak ve gastointestinal problemleri azaltması için büyük önemlilik taşıyor.”

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.