Tribün Kıbrıs
SPORCULARDA SU TÜKETİMİNİN ÖNEMİ
SPORCULARDA SU TÜKETİMİNİN ÖNEMİ
173 views
20 Kasım 2022 - 8:56

 

 

Diyetisyen Yasemin Öztinen, sporcularda su tüketiminin önemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Diyetisyen Yasemin Öztinen, sporcularda su tüketimine ilişkin yazısı şöyle:

“Su tüketimi insan sağlığı için büyük önem taşıyor. İnsan besinsiz haftalarca, susuz ise sadece birkaç gün yaşamını sürdürebilir.

İnsan vücudunun ortalama %60’ı sudur. Sağlıklı bir bireyde vücut ağırlığının %60 – 70’i kas dokusunun %70 – 75’i yağ dokusunun ise %10 – 15’i sudan oluşmaktadır. Besinlerin sindirimi, besin ögelerinin emilimi ve hücrelere taşınması, artık öğelerin atımı, vücut ısısının denetimi, eklemlerin kayganlığının sağlanması, elektrolitlerin taşınması ve dengenin sağlanması gibi birçok fonksiyonu bulunuyor.

Sporla birlikte vücuttan sıvı kaybı artar. Terle birlikte vücutta Sodyum, Potasyum, Magnezyum ve Klor atılır. Dolayısıyla egzersiz sırasında da su tüketimi önemli bir noktadadır. Bazı sporcular su içmek için susama hissinin gelmesini bekliyor. Fakat susama mekanizması her zaman güvenilir değildir. Sporcularda egzersizle birlikte susama mekanizmasının baskılandığı bilinmektedir. Yoğun egzersizlerde ise gereksinmenin altında hissiyat oluşmakta olduğunu unutmamak gerekir. Öneri ise spordan 2 – 3 saat önce yaklaşık 400 – 600 ml su tüketilmeli, spor sırasında her 15 – 20 dakikada 150 – 300 ml ortalama bir bardak su tüketilmeli, spor sonrasın da için en az 2 bardak su tüketimiyle sıvı gereksinimi karşılanmalıdır.

Sadece sporcular için değil şu an yazıyı okuyan herkesi şimdi bir bardak su içmeye davet ediyorum.

 

 
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Birinci Ligde maç günü
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Süleyman, Aris’i dağıttı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
A2 Süper Lig puan durumu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gecenin sonucu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cihangir kendine geldi
SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.