Tribün Kıbrıs
SINIRLARI ZORLAYAN AMRAP SİSTEMİ VE VÜCUT GELİŞTİRME
SINIRLARI ZORLAYAN AMRAP SİSTEMİ VE VÜCUT GELİŞTİRME
982 views
25 Ağustos 2020 - 12:27

Öncelikle AMRAP Nedir?

AMRAP, İngilizce’de “As Many Reps As Possible”nın kısaltmasıdır. Yani yapılabilecek en fazla  tekrar anlamına gelir.

 

İlk olarak amerikan futbolcuları tarafından dayanıklılık arttırma amacı ile kullanılmaya başlanılan bu yöntem yaygın olarak crossfit ve fitness alanında sporcular tarafından kullanılmaya başlanıldı.

 

AMPRAP antrenmanin esas amaci belirli bir zaman araliğı içinde en yüksek sayı da set veya tekrar  yapabilmekdir.

 

Son dönemlerde birçok antrenör tarafından kullanılmaya başlanılan bu yöntemin artı ve eksi noktaları inceleyecek olursak;

 

 

 

AMRAP Antrenmanının Avantajları ;

1-Yağ Yakımı

Yüksek nabızda bir antrenman temposusağlayacağından dolayı daha fazla kalori yakarak yağyakımına direk olarak fayda sağlamaktadır.

2-Güç Artışı

Yapabileceğiniz en fazla tekrar sayıları üzerinde sürekliolarak çalışmanız mevcut gücünüzü belirleme ve onunüzerine çıkmanıza fayda sağlayacaktır.

3-Motivasyon

Monoton ve alışılmış bir rütine girmiş sporcular içinchallenge olarak kendilerini test etme imkanı sağlayanbu antrenman yöntemi motivasyonunuzu olumluyönde etkileyecektir.

4-Zaman

20-25dk periyotlamalarla yapılan bu antrenmanyöntemi uzun süreli antrenmanlara zaman ayıramayansporcular için geçici bir çözüm olabilir

5-Ekipmana Gerek Yok

Vücut ağırlığıyla antrenman yapmayı sevenlerdensenizşınav,barfix gibi temel hareketler ile kaslarınızıuyararak AMRAP antrenman yöntemındenyararlanabilirsiniz.

AMRAP Antrenman sistemi ve VücutGeliştirme;

Vücut geliştirme dalında değerlendirdiğimizde iseAMRAP antrenman yöntemi isteklerinizi karşılamadatartışmalı bir boyuta gelmektedir.

Süregelen aşırı yoğun yıpranma temposuna sahipAMRAP kaslarınıza yeteri kadar dinlenme süresivermediğinden onarımdan çok yıkım ortaya çıkacaktır.

Spesifik bölgesel kas gelişimi amaçlayan vücutgeliştirme sporcuları için en doğru şekilde  en fazlakaldırabilecekleri ağırlıklar düşüşüne neden olabilecekbu yöntem dikkatlice planlanmalıdır.

Bunun sonucu özellikle başlangiç seviyesi sporculardasakatlık riski ortaya çıkması ve kişinin(hipertrofık -kas çapının büyümesi) kas gelişimi istenilen düzeydeolmayabilir.

Estetik bir kas gelişimi amaçlayan sporcularınantrenman programlarına AMRAP sistemini doğru birşekilde entegre etmeleri en sağlıklısı olacaktır.

 

SONUÇ;

 

Hangi antrenman yöntemi olursa olsun, alanında deneyimli  ve sertifikalı bir antrenörden destek alarakortak belirlenecek bir hedef doğrultusunda size enuygun antrenman yöntemini belirlemeniz,gelişiminiziçin en önemli husustur.
SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.