Tribün Kıbrıs

SELF MYOFASCIAL RELEASE (SMR) VE VÜCUT GELİŞTİRME

SELF MYOFASCIAL RELEASE (SMR) VE VÜCUT GELİŞTİRME
Suleyman Halilibrahim( simobratanov@gmail.com )
2.225 views
13 Eylül 2020 - 9:43
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

MYFOCASIAL GEVŞEME (SMR) NEDİR ?

Myofasiyal Gevşetme Terapisi( Myofascial Release Therapy) ,yumuşak doku mobilizasyonu,osteopati,fizikselterapi,kas enerji çalışmaları,cranio sakral terapi ve bunlarabenzer tekniklerin kombine edildiği bir manuel terapitekniğidir.

Fasya bütün vücudu baştan ayağa kesintisiz bir şekilde kaplayan 3 boyutlu Fibrözik bir bağ dokudur. Fasya vücuttaki her kası, kemiği, siniri, kan damarlarını ve vücudun tüm organlarını hücre düzeyinekadar saran bir yapıdır. Bu nedenle vücutta oluşan bir travma duruşbozukluğu veya inflamasyon ile sinirlerde, kaslarda, kemiklerde yada organlarda anormal basınç sonucu fasyal sistemde bir bozuklukmeydana gelebilir

SMR EGZERSİZLERİNİN TEMEL ETKİ MEKANİZMASI:

Amerikan Masaj Terapi Birliğine göre; SMR egzersizlerininetkileri masaja benzerdir (Schroeder ve Best, 2015). Bir başkaifadeyle, foam rollerla uygulanan myofasyal gevşetmeegzersizleri masaj benzeri bir manipülasyondur. SMR; kas fibrillerindeki ödem, şişme ve spazm kaynaklı kassal gerilimi, sertliği ve ağrıyı azaltmaktadır (Schroeder ve Best, 2015). Bu durum sonucunda, yumuşak dokunun restorasyonu sonrasında(kas, ligament ve tendonlar), esneklik ve ROM(Range of Motion-Eklem Hareket Açıklığı) artmaktadır. SMR ya da masajsonrası resterasyon; kasın viskoelastik yapısının değişmesi, mitokondri oluşumundaki artış ,yeni damar oluşumu(anjiyojenez) ya da dolaşıma kapalı damarların açılımı, kas kanakımının artması neden olur . (Schroeder ve Best, 2015). Aynızamanda masaj; gevşemeyi arttırmakta, endişeyi azaltmakta veduygusal durumu desteklemektedir. Bu etkiler masajınpsikolojik etkileri olarak bilinmektedir (Arroyo-Morales ve ark., 2008). Anlaşılacağı üzere SMR, masajdan daha etkili ya da yararlı olmayabilir fakat kişinin kendisi tarafından her yerdekolaylıkla uygulanabilmesi tekniği kullanışlı hale getirmektedir .

FİZYOLOJİK VE PERFORMANS PARAMETRELERİNE ETKİLERİ:

SMR uygulamalarının ardından, laktat eliminasyon hızındaartış, kas kan akımında artış, oksijenlenme artışı ve çeşitliperformans test sonuçlarında (çeviklik, kuvvet, güç, esneklik, ROM vb.) artışı içeren değerlendirmeleri içermektedir.

VÜCUT GELİŞTIRME/FITNESS  VE SMR ;

Amerikan Spor Hekimliği Kolejinin Dünya Geneli Fitness Trendleri Araştırmasına göre Self-Myofasyal Release (SMR) egzersizleri, son 3 yılın fitness trendleri arasında, ilk yirmi’deyer almaktadır. Fitness ve Vücut Geliştirme ile uğraşan birçoksporcuda özellikle squat vb hareketlerde postürbozuklukları,yeterince pump hissayitatın yoksunluğu vemobility sıkıntıları   sıklıkla görülen durumlar arasında yer almaktadır.İşte bu noktada hemen hemen her salonda olup en az kullanılan ekipmanlar arasında yer alan  foam roller SMR teknikleri kurtarıcınız olabilir.Spesifik olarak çalışılacak bölgeye yönelik ısınma olarakda kullanılabilen bu teknik sayesinde belkide uzun yıllarır sıkıntı çektiğiniz eksik kas gruplarını geliştirebilirsiniz .Bu şekilde çok daha estetik,sağlıklı ve orantılı bir gelişim elde edebilirsiniz.

Uzman kişi tarafından gösterilecek FOAM ROLLER –SMR teknikleri  özellikle o gün çalışacağınız kas grubuna yönelik hem antrenman öncesi ve hem antrenman sonrası 2 veya 3er set 20-30 saniye süresince yapabilir.

Örnek teknikler ;

 


GÜNLÜK HABER AKIŞI
İncirli, Birinci Ligi sevdi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Vasilya’dan çıkış yok
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Mesarya’nın tarihi zaferi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Esentepe, Elye’de esti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dörtyol devire devire gidiyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dumlupınar evinde mutlu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Göçmen sonunu getiriyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Önemli olan KAZANMAK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cihangir, Mishali ile yürüyor
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.