Tribün KıbrısMotosiklette uluslararası organizasyon umuduMotosiklette uluslararası organizasyon umudu
203 views
20 Ocak 2022 - 16:21

 

 

Bekir Yunus Uçar, “Uluslararası Motosiklet Federasyonundan aldığımız yetkiye istinaden, 2022 yılı takviminde organizasyonlarımızın bir emsalini KKTC’de düzenlemenin çabası içerisindeyiz. KKTC’de uluslararası boyutta ilk kez bir organizasyonun yapılması, bizim için de çok büyük bir gurur vesilesi olacak.”” açıklamasını yaptı

 

Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, 2022 yılı faaliyet programı çerçevesinde Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) organizasyonu düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

Başkan Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin motosiklet sporlarında ulusal ve uluslararası önemli başarılar yakaladığını belirterek, yeni planlarını anlattı.

Federasyon olarak 2022 yılının fırsatlarla dolu bir sene olacağını ümit ettiklerini dile getiren Uçar, “2022 yarış sezonu için ulusal yarışların hem sayılarını hem de katılımını artırabilecek tedbirler aldık. Ulusal organizasyonlarımızın yanı sıra en çok önem verdiğimiz ve performans sporcularımızın da kendilerini geliştirebilecekleri uluslararası organizasyonlarımızı sürdürmeye, onları başarılı bir şekilde organize etmeye devam edeceğiz inşallah.” diye konuştu. Bu yıl önemli yurt dışı atılımlar gerçekleştireceklerini vurgulayan Uçar, şöyle devam etti: “Uluslararası Motosiklet Federasyonundan (FIM) aldığımız yetkiye istinaden, 2022 yılı takviminde artık Türkiye’deki başarılı organizasyonların bir emsalini hem kardeş ülke can Azerbaycan’da hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlemenin çabası içerisindeyiz. Dünya Motokros Şampiyonası’nı Afyonkarahisar’da Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştiriyoruz.

Geriye doğru baktığınızda, 5 şampiyona gerçekleştirmenin ve her biri diğerinden daha başarılı bir organizasyon ortaya koymuş olmanın gururunu yaşadık. ‘Artık neden kardeş ülkelerimizle de bunu yapmayalım?’ sorusuna bir cevap olarak, öncelikle Azerbaycan ve ardından da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bunu tekrarlamak istiyoruz.”

Finansal açıdan federasyonun imkanlarının kısıtlı olduğunu, kaynak ve sponsor aradıklarını anlatan Uçar, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Azerbaycan’da aynı organizasyon ekibiyle Dünya Motokros Şampiyonası’nı yapabileceğimizi teklif ettiğimizde, FIM bize münhasıran TMF garantörlüğünde, TMF’nin organizasyonu olması kaydıyla bu yetkiyi verdi, bu güveni sergiledi. Biz de öz kaynaklarımızla veya bulabileceğimiz sponsor kaynaklarıyla bu fırsatı değerlendirme çabası içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bu şampiyonanın düzenlenmesinin önemine dikkati çeken TMF Başkanı, “1974 Barış Harekatı’ndan bu yana Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uluslararası boyutta ilk kez bir organizasyonun yapılması, bizim için de çok büyük bir gurur vesilesi olacak.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.