Tribün Kıbrıs
Mevlit: Federasyonların yaptığı, kendi aslını inkâr etmektir
Mevlit: Federasyonların yaptığı, kendi aslını inkâr etmektir
213 views
27 Kasım 2022 - 9:31

 

 

Orhun Mevlit “Milli Olimpiyat Komitesi dernekleri yasasına göre kurulmuştur. Herhangi bir federasyonun yönettiği dernekler statüsüne eş bir yapının altında üye olarak bulunması kendi aslını inkâr etmektir.” dedi

 

KKTC Basketbol Federasyonu başkanı Orhun Mevlit, Milli Olimpiyat Komitesi konusunda paylaşımda bulundu.

Orhun Mevlit’in paylaşımı şöyle:

“Bilmekte fayda vardır. Spor federasyonları Beden Eğitimi ve Spor yasasının altında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmuştur ve dernekler yasasına bağlı spor kulüplerini yönetirler.

Şu andaki Milli Olimpiyat Komitesi dernekleri yasasına göre kurulmuştur. Herhangi bir federasyonun yönettiği dernekler statüsüne eş bir yapının altında üye olarak bulunması kendi aslını inkâr etmektir.

Kıbrıs Türkünün spor yapma hakkı evrensel bir haktır. Kıbrıs’taki uluslararası belirsizlikten dolayı bu temel insani ihtiyaca ulaşılması sorunu vardır. Kıbrıslı Türklerin Bir Olimpiyat Komitesine ihtiyacı muhakkak ve elzemdir. Bu ancak yasa tahtında gerçekleşecek bir yapı ile mümkündür. En akılcı yöntem Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin resmi üyesi olan spor federasyonlarının temsilcilerinden kurulacak Olimpiyat Komitesi kuruluş komitesi tarafından hazırlanacak yazılı bir metnin meclisten geçerek bir yasa altında kurulmasıdır.

Bunun dışındaki her şey, Zaman gaybıdır. Çadır tiyatrosudur. Garagözlügdür. Masgaralıkdır. Hangisini isterseniz alabilirsiniz.”

 
SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.