Tribün Kıbrıs
Kıbrıs futbolunun efsanesi anılıyor
Kıbrıs futbolunun efsanesi anılıyor
290 views
21 Kasım 2021 - 12:40

 

 

Kıbrıs futbol efsanesi olan Doğan Türk Birliği ve AEL Limasol’un unutulmaz yıldızı Sevim Ebeoğlu, ölümünün üçüncü yılında anılıyor

 

Limasol’da efsaneleşen, Girne’de futbolun gelişimine büyük katkı sağlayan Sevim Ebeoğlu, ölümünün üçüncü yılında anılıyor.

Gerçek bir Kıbrıs futbol efsanesi olarak anılan Sevim Ebeoğlu, Kıbrıs Rum takımlarında da futbol oynamış, AEL Limasol ile, üç kez lig şampiyonluğu ve gol krallıkları yaşamıştı. Doğan Türk Birliği’ne gönül veren Ebeoğlu, 1974 sonrası da hayatını kuzeyde futbolun gelişmesine ve dostluk unsuru oldu.

Türk ve Rum takımlarının birlikte olduğu Kıbrıs Futbol Federasyonu (1934 – 1955) döneminde gol kralı olan ilk ve tek Kıbrıslı Türk Sevim Ebeoğlu, Kıbrıs futboluna damgasını vuranlar arasında önemli yer tutuyor. AEL’de iki kez, Doğan Türk Birliği’nde de iki kez gol krallığı yaşayan Sevim Ebeoğlu, Rum futbol takımı AEL’in kazandığı 5 şampiyonluğun 3’üne imza attı. Uzun yıllar Doğan Türk Birliği forması ile ter döken Limasol’un klas futbolcularından Sevim Ebeoğlu da 1. Küme’de oynayabilmek amacıyla AEL’e geçti ve klasını burada kanıtladı. AEL’deyken 1950’de Panathinaikos (Yunanistan) ve Hava Gücü’ne, 1953’de İsrail’e karşı oynayan Sevim Ebeoğlu zaman zaman Türk takımları tarafından takviye alındı.

Koyu bir Fenerbahçe taraftarı Sevim Ebeoğlu, sarı lacivertlere aşkı nedeni ile AEL’in mavi beyaz renklerinin 1955-56 sezonundan itibaren sarı lacivert renklere çevrilmesine katkı koydu. Sevim Ebeoğlu, Lefke’nin de mor beyaz renklerini kullanmasını sağladı.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.