Tribün KıbrısFırat: Sağlık Üst Kurulunun amacı nedir?Fırat: Sağlık Üst Kurulunun amacı nedir?
547 views
07 Ocak 2022 - 10:46

 

 

Ufuk Fırat, “Sağlık Üst Kurulunun amacı nedir? Okullarda sağlık mı yoksa keyfi uygulamalar mı geçerlidir? Sağlık düşüncesi ile yaptığımız PCR testimiz sonrasında 1 öğrencimiz pozitif çıktı. Rakip okulda da 11 sınıfta yoğun vaka tespit edildi. İki takıma da PCR testi yapıldıktan sonra oynanması talebimize yanıt verilmedi. 10.05’te temaslısınız diyerek maça çıkmanız uygun olmaz diyen bir anlayış, 1 gün önce yarı finalde karşılaştığımız takımı temaslı kabul etmeyerek onların maça çıkmalarını uygun gördü.” açıklamasını yaptı

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilen Liselerarası Futbol Birinciliği final maçında, korona virüs vakalı futbolcusu olduğu için mağlup sayılan Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nin (GMTMK) Beden Eğitimi öğretmeni Ufuk Fırat, bu duruma ve Sağlık Üst Kuruluna tepki gösterdi.

Namık Kemal Lisesinin (NKL)’nin şampiyon olduğu şampiyona ile ilgili olarak futbolumuzun önemli isimlerinden Ufuk Fırat’ın açıklamaları şöyle:

“Yaşananlardan sonra söylemek istediğim o kadar çok şey vardı ki bugün itibari ile birkaç duyarlı aile ferdinin ve şahısların dışında tepkinin ne olduğunu görünce bunu ortaya koymanın bir anlamı olmayacağını üzüntü ile görerek yalnızca ne yaşandığını birkaç kelime ve fotoğrafla paylaşmayı tercih ettim.

Her şekilde NKL’nin öğrencilerini yürekten kutlarken onların bu olaylarda sorumlu adledilmesini uygun görmediğimi de belirtmiş olayım.

Sormak istediğim Sağlık Üst Kurulunun amacı nedir? Okullarda sağlık mı yoksa keyfi uygulamalar mı geçerlidir?

Bizlerin sağlık düşüncesi ile PCR testi yaptıktan 26 saat, yarı final maçının 4 saat sonrasında 1 öğrencimizin (ayni gündeki antijeni negatif olan) pozitif çıkması sonucunda rakip okulda da 11 sınıfta yoğun vaka tespit edilmesinin ardından bu maçın 2 – 3 gün sonraya ertelenip iki takıma da PCR testi yapıldıktan sonra oynanması talebimize Salı akşamından final günü saat 10’a kadar yanıt vermeyip, 10.05’te temaslısınız diyerek maça çıkmanız uygun olmaz diyen bir anlayışın nasıl olur da ancak 1 gün önce yarı finalde karşılaştığımız takımı temaslı kabul etmeyerek onların maça çıkmalarını uygun görmüştür.

Yoğun yağış neticesinde ayni gruptaki 1 maçı erteleyebilen bir anlayış sağlık sorunu varken bu çocukların bazılarının hayatlarında belki de 1 daha Atatürk Stadında oynama şansı yakalamayacakları fırsatı ve akabinde GMTMK tarihinde ilk kez finale çıkan bir ekip olma gururunu sevincini ellerinden almakla ne elde edildiğini birileri açıklayabilirse ben de kendi adıma mutlu olacağım.

Sonuç mu? Devletin kendi kurumlarının yapmış olduğu 2 hatalı test ve kendi kurumlarının sağlık tehlikesi amacı ile ertelemenin yapılamayacağını öğrenmiş bulunmaktayız.

Şahsen ben 15 yıl boyunca bu okul sporlarında 1 tane sağlıkçıyı bile müsabaklarda olmasını sağlayamadığım için suçlu kabul ederken bundan sonraki hiçbir spor karşılaşması için takım hazırlamayı uygun bulmamaktayım. Eğer ki okul velilerimiz ve ailelerimiz bu yaşananlarda sahada 1 tek sağlıkçı bile yokken sorgulamazken öğretmenlerimize sitem etmeyi uygun görebiliyorsa, herkes ilk önce aynaya bakacak.

Ben her zaman doğruları söyleyip yan çizmediğim için hep muhalefet yapar diyebilen bir toplulukta şahsen ben aynada kendimi görüyorken bu düzenden bir şey olmaz. Konuşsan ne olacak gelen ayni giden ayni diyenlerin ilk önce aynada ne gördüklerini düşünmelerini ümit eder herkese sağlıklı günler dilerim. İnşallah eğitimde ve sağlıkta dünyaya uygun adilane bir anlayışta bir ülke görmeyi ümit ederim.”

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.