Tribün KıbrısDeniz: Kendini bilmezler, federasyonumuza ırkçılık suçlaması yaptıDeniz: Kendini bilmezler, federasyonumuza ırkçılık suçlaması yaptı
280 views
06 Şubat 2022 - 10:07

 

 

Fırat Deniz, “İki aydan beridir federasyonumuzu ırkçılık yapmakla suçlayan birkaç kendini bilmez vardır. Irkçılık suçlaması, çok kötü bir suçlamadır. Asılsız iddialarda bulunanlar hakkında yasal işlem başlatılacak. Federasyonumuza karşı yapılan ırkçılık iddiaları asılsız ve ne yalandır. “Milli Takım” seçmenin de kriterleri vardır. “Milli Takım” demek temsil edeceği ülkenin vatandaşı olmak demektir.” açıklamasını yaptı

 

Badminton Federasyonu, federasyona yönelik ırkçılık suçlamalarına yanıt verirken, başkan Fırat Deniz, ırkçılık suçlamalarını yapanları sert şekilde kınadı

Fırat Deniz’in açıklamaları şöyle:

“Badminton Federasyonu başkanı olarak göreve geldiğimiz ilk günden beridir sporumuzu büyütmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz ve devam edeceğiz. Bu oluşumda bana ve yönetim kuruluma katkı koyan herkese sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Bildiğiniz üzere covid 19 ile mücadele devam ederken federasyon olarak çeşitli aktiviteler düzenleyerek covid döneminde sporumuzu ve sporcularımızı devamlı aktif tutmaya çalıştık. Bu aktiviteler online seminerler, online yarışmalar olarak devam ederken, başlattığımız köy projesi ile de merkezlere gelemeyen ve spor yapma şansı bulamayan çocukların Gelin Birlikte Oynayalım projesi ile badminton sporuna başlamalarını sağladık. Geçtiğimiz yazda ise yeni bir oyun için Air Badminton tesisini yaparak dış mekanda da oynanabilen Air Badminton turnuvaları düzenleyip sporumuza yeni kişiler ve sporcular kazandırdık. Covid tedbirleri gevşetildikten sonra aktivitelerimizi yavaş yavaş gerçekleştirmeye başladık ki bunlardan biri Minikler Ligi ve geçtiğimiz ay düzenlediğimiz büyükler open turnuvası ile faaliyetlerimizi artırdık. Yarın ise U15 Milli Takım seçmemiz yapılacak.

Basın açıklamamızın esas nedeni olan Milli Takım seçmesidir. 2 aydan beridir federasyonumuzu ırkçılık yapmakla suçlayan ve onun gibi düşünen birkaç kendini bilmezin yaptıklarından dolayı rahatsızlık hissettik. Öncelikle ırkçılığın çok kötü bir suçlama olduğunu belirtmeliyim. Federasyonumuzun asılsız iddialarla karşı karşıya kaldığını bu oluşumun içerisinde olanlar hakkında da yasal işlem başlatılacağını herkesin bilmesini isterim.

Federasyonumuza karşı yapılan ırkçılık iddialarının ne kadar asılsız ve ne kadar yalan olduğunu size aktaracağım. KKTC içerisinde ne bizim ne de herhangi bir federasyonun ırkçılıkla işi olmaz. Aslında bize bu iftiraları atanlar çocukları ayrıştığının farkında olmadığı gibi küçük yaştaki çocukları da bilinçsiz bir şekilde yönlendirmeye çalışmaktadır.

“Milli Takım” seçmenin kriterleri vardır. “Milli Takım” demek temsil edeceği ülkenin vatandaşı olmak demektir. Bu durumda bizi ırkçılıkla suçlayan kişiler, tüm federasyonları ve milli takım seçen ülkeleri de suçlamaktadırlar. Türkiye şampiyonalarına TC vatandaşlarına engel oluyormuşuz diye akla mantığa sığmayan iftiralarla ve düşüncelerle çocukları etkilemeye çalışmak, büyük bir hatadır. Çünkü TC vatandaşı olan tüm çocukların zaten Türkiye’de düzenlenen şampiyonaya katılma hakları vardır. Kimse de buna engel değildir. Hakkımızda yazılanlarla ilgili görseller, yapılan bu mobbing 2 aydır uygulanmaktadır. Ancak biz bunları hiç kaale almadık. Kaale alsak 2 ay önce başlayan bu ırkçılık iftiralarına cevap verirdik. Bu açıklamaları yapmamızdaki 1. neden federasyonun sahipsiz olmadığını göstermektir. Olayı bilmeyen insanların federasyonumuz hakkında yapılan yalan ve yanlış ithamlardan etkilenmelerini engellemektir. 2. neden ise farkındalık uyandırmaktır. Çünkü bu ithamlar daha önce başka federasyonlara da yapıldı ki bunlardan biri de şu anda içinde bulunduğumuz Futbol Federasyonudur. İnşallah bu açıklamalarımızdan sonra başka federasyonlar bu duruma düşmez.

3.neden ise Milli Takım seçmesinin ne anlama geldiğini bilmeyen ya da bilmek istemeyen zihniyetlerin kafasına bunu sokmaktır. Artık ülkemizde spor adına bazı şeylerin değişmesi gerekmektedir. Artık ülkemizin bir spor politikası olması, Milli Olimpiyat Komitesinin aktivite edilmesi, ülkemizde bir spor bakanlığının olması, artık ülkemizde sporun önü iyice açılması gerekir.

Bizler gelip geçiciyiz, bizler günü geldiğinde gideceğiz. Önemli olan genelde sporun, özelde de badminton sporunun devam etmesidir. Bizim için tabi ki her çocuk önemlidir ve spor yapma hakkı vardır. Sadece KKTC vatandaşı çocuklar için değil KKTC vatandaşı olmayan çocuklar içinde gerekeni her zaman yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz.

Biz göreve geldikten sonra Türkiye Badminton Federasyonuyla ilişkilerimiz çok daha iyi olmuştur. Olmaya da devam edecektir. Bizim Türkiye Badminton Federasyonuyla aramızdaki bağı tartışma konusu yapmak da kimsenin haddi değildir.

Süreçte bize destek olan herkese, Türkiye Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik ve yönetim kuruluna, Türkiye’deki antrenör arkadaşlara, Spor Dairemize ve en büyük destekçim, kulüplerimiz, sporcular ve hakemlere teşekkür ederim.”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.