Tribün Kıbrıs
Çukur: Futbol için gerekli önlemler yetersizdir
Çukur: Futbol için gerekli önlemler yetersizdir
1.606 views
23 Eylül 2020 - 10:24

 

 

Sağlıkçı hakem Mustafa Çukur, bilimsel içerikli bir açıklama yaparken, “Yeterli ekipmanın ve sağlıklı şartların sağlanması durumunda futbolun başlamasını her şeyden ve herkesten çok isterim. Ama futbol için gerekli önlemler ülkemizde yetersizdir. Futbolu başlatmanın sakıncalı görüşünü savunanlara karşı linç girişimi yapılmasına da anlam veremedim.” ifadelerini kullandı

 

Futbolda yeni sezonun başlatılıp – başlatılmaması gündemiyle son günlerde yapılan açıklamalar üzerine aynı zamanda sağlıkçı olan başarılı futbol hakemi Mustafa Çukur, bilimsel içerikli bir yanıt verdi.

Mustafa Çukur’un açıklamaları şöyle:

“Temas ile oynanan spor branşlarının bu riskin en başında olduğunu ya anlamıyoruz ya da anlamak istemiyoruz.

“Tüm Dünyayı ve ülkemizi saran covid-19 belası ne yazık ki 6 ayı aşkın bir süredir bizleri de etkisi altına almış; fiziksel ve zihinsel tüm fonksiyonlarımızı derinden etkilemiştir.

Temasın ve yakın mesafenin en temel bulaşıcı faktör olduğunu biliyoruz. Bu yüzden temas ile oynanan spor branşları bu risk gruplarının en başında yer almaktadır.

Pandemi sürecinde futbolumuza dönmeyi çok özledik. Yerinde atılan adımlar ve önlemler ile de futbolumuza geri döndük. Herkes fikirlerini saygıyla linç etme olgusundan uzak dile getirdi. Futbolun normale tekrar dönebilmesini, başlayabilmesini her şeyden çok isterim. Ama neden temasın birinci risk faktörü olduğunu unutuyor ya da görmezden geliyoruz.

Ben anlamış değilim. Önlemler ile başlatalım diyoruz. Peki ‘futbol’ için gerekli önlemlerin ülkemiz için yetersiz olduğunu neden görmek istemiyoruz. Bir futbolcunun ve/veya hakemin maçtan önce PCR testini yaptırıp, test çıkana kadar kampta beklemesi gerektiğini sanırım düşünmek işimize gelmiyor. Her şeyi bir kenara bırakalım bir sezona bakacak olursak bu kadar kitimiz gerçekten ülkemizde sağlanabilecek mi? Futbolumuzun başlamasını önce bu ülkenin yetiştirdiği bir hakem olarak sonra da insanına hizmet eden bir sağlıkçı olarak her şeyden çok isterim.

Diğer yönleri ile haklı bir şekilde ele alıp futbolu başlatalım görüşlerine saygım sonsuz ama peki futbolu başlatmanın sakıncalı görüşünü savunanlara karşı son günlerde adeta linç girişimi yapılırcasına bakılmasına anlam vermiş değilim açıkçası.

Yeterli ekipmanın ve sağlıklı şartların sağlanması durumunda futbolun başlamasını herşeyden ve herkesten çok isterim. Ama doğruları; çıkarlar penceresinden değil, gerçekler penceresinden gerçekten görmeyi başarabilmeliyiz.”


SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.