Tribün KıbrısAslanköy toza dumana boğulduAslanköy toza dumana boğuldu
307 views
04 Nisan 2022 - 14:19

 

 

Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu’nun organize ettiği 2022 Kuzey Kıbrıs Ralli ve Sprint Şampiyonası Pazar günü geçtiğimiz sene kaybettiğimiz eski rallicilerden Mehmet Alptürk anısına gerçekleştirildi. Ralliyi Enver Haskasap-Halil Mulla ikilisi kazandı

 

Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu’nun (KKTOK) Basel Holding ana sponsorluğunda organize ettiği 2022 Kuzey Kıbrıs Ralli ve Sprint Şampiyonası, geçtiğimiz Pazar günü yapılan yarışla başladı.

Otomobil kurumunun eski rallicilerinden merhum Mehmet Alptürk anısına yapılan Sprint rallisi, Aslanköy Ormanı’nda hazırlanan yaklaşık 7 kilometrelik etapta yapıldı. Limon, Genpower, Basel Energy, Gopro, Polaris, Near East Bank, Çağkan Yapı İskele, Çağla Car Care, Aveon Sigorta’nın da katkıları ile gerçekleştirilen yarış, hem ralli şampiyonasına, hem de sprint şampiyonasına puan verdi. 16 ekibin mücadele ettiği yarış, Lefkoşa Fina Petrol İstasyonu önünde yapılan seremoni ile başladı. Ardından ekipler Aslanköy’de hazırlanan etabı biri deneme olmak üzere üçer kez geçtiler. Sprint formatında yapılan yarışta ekipler derece yapmak için iki kez geçtikleri etapta elde ettikleri en iyi dereceye göre sıralandılar.

Seyircilerin de yoğun ilgi gösterdiği yarışta, Skoda Fabia R5 ile yarışan Enver Haskasap-Halil Mulla ikilisi günün en iyi derecesini yaptı. Drift NEU Racing Team ekibinin derecesi 5 dakika 34.957 saniye oldu. GOODYEAR Racing Team ekibi, Mitsubishi Lancer EVO 9 ile yarışan, Çağkan Bozalanlar-Hasan Odun ikilisi ikinci olurken, TEAM EVO RT takımından, Mitsubishi Lancer EVO 4 ile yarışan, Sadık Bilgimer-Buse Bilgimer ikilisi üçüncü oldu.

İkinci, üçüncü ve dördüncü sırayı sadece 1 saniyenin ayırdığı yarışta genel klasman podyumunu kaçırarak dördüncü olan ekip ise, Canam Maverick X3 ile yarışan Ahmet Kofalı-Hüseyin Önder Palaz ikilisi oldu.

4 sınıfta podyum için mücadele yaşandı

16 ekibin kıyasıya mücadele ettiği yarışta 12 ekip finişi görebildi. Oldukça tozlu fakat bir o kadar da keyifli etabın ardından Sınıf 2’de de Haskasap-Mulla ikilisi birinciliğe ulaşmayı başardı. Sınıf 2’de ikinci olan ekip Mitsubishi Lancer Evo 10 R4 ile yarışan, Kıbrıs Online Rally Team ekibi, Mehmet Kamiloğlu-Ahmet Özerdem ikilisiydi.

Sınıf N’de birinciliği kimseye kaptırmayan Çağkan Bozalanlar-Hasan Odun ikilisini, Kıbrıs Online Rally Team’den Barış Kalfaoğlu-Ömer Topcu ikilisi ikinci olarak ve Mehmet Çocuk-Ahmet Buzlukcuoğlu ikilisi üçüncü olarak takip etti. Bu sınıfta saniyenin beşte biri farkla podyumu kaçıran ekip GOODYEAR Racing Team’den Oktay Çocuk-Hüseyin Çocuk ikilisi oldu.

Sınıf 1’de ise, kızı Buse Bilgimer ile yarışan Sadık Bilgimer birinciliğe ulaştı. Onları Team Evo RT takımından Yusuf Cambaz-Gökhan Sancar ikilisi ikinci olarak ve Kerim Hacımevlüt-Rasim Çetinkaya ikilisi üçüncü olarak takip etti. UTV araçlarla yarışan ve izleyenlere büyük keyif veren sınıf R’de ise Ahmet Kofalı-Hüseyin Önder Palaz ikilisi birinci, Edim Macila-Ayşe Alptürk Macila ikilisi ikinci ve Mahmut Bozalanlar-Mustafa Bektaş ikilisi üçüncü oldu.

Kadın Co-pilotlarda Buse Bilgimer birinci, Ayşe Alptürk Macila ise ikinci oldu. Şanssızlık yaşayarak finiş göremeyen ekipler ise Celal Erülkü-Oktay Erülkü ikilisi, Selen Bilgimer-Ali Burhan ikilisi, Osman Pozan-Birdal Cihangir ikilisi ve Oktay Erülkü-Celal Erülkü ikilisi oldu. Etabın tamamlanmasının ardından Haspolat Fina’da yapılan ödül töreni ile dereceye girenlere kupaları takdim edildi.

Dereceye girenlere ödüllerini Basel Holding adına Gürsu Çakaloz, KKTOK Başkanı Tigin Kişmir ve Alptürk ailesi takdim etti.

 

Dereceler:

 No.TakımPilotCo-PilotAraçSınıfEn İyi
12Drift NEU Racing TeamEnver HaskasapHalil MullaSkoda Fabia R5205:34.957
23GOODYEAR Racing TeamÇağkan BozalanlarHasan OdunMitsubishi Lancer Evo IXN05:46.306
38TEAM EVO RTSadık BilgimerBuse BilgimerMitsubishi Lancer Evo IV105:46.997
44 Ahmet KofalıHüseyin Önder PalazCanam Maverick X3R05:47.357
59KIBRISONLİNE Rally TeamBarış KalfaoğluÖmer TopçuMitsubishi Lancer Evo IXN05:50.613
65 Edim MacilaAyşe Alptürk MacilaCanam Maverick X3R05:51.178
717KIBRISONLİNE Rally TeamMehmet ÇocukAhmet BuzlukçuoğluMitsubishi Lancer Evo XN05:58.139
87GOODYEAR Racing TeamOktay ÇocukHüseyin ÇocukMitsubishi Lancer Evo IXN05:58.391
914KIBRISONLİNE Rally TeamMehmet KamiloğluAhmet ÖzerdemMitsubishi Lancer Evo X R4206:00.492
1016TEAM EVO RTYusuf CambazGökhan SancarMitsubishi Lancer Evo VI106:02.861
1110GOODYEAR Racing TeamKerim HacımevlütRasim ÇetinkayaMitsubishi Lancer Evo VI106:03.842
1222 Mahmut BozalanlarMustafa BektaşCanam Maverick X3R06:18.459
1311 Celal ErülküOktay ErülküCanam Maverick X3RBitiremedi
1412TEAM EVO RTSelen BilgimerAli BurhanMitsubishi Lancer Evo III1Bitiremedi
1519KARADUMAN Rally TeamOsman PozanBirdal CihangirPeugeot 206 Gti3 Bitiremedi
1623 Oktay ErülküCelal ErülküCanam Maverick X3R Bitiremedi

 

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.